Home | Articles | List Of 2015 Elected Nigerian Senators And Their Parties
List Of The Top 20 Richest Men In Nigeria
List Of Nigerian Senators of the 7th National Assembly From 2011-2015

List Of 2015 Elected Nigerian Senators And Their Parties





List Of 2015 Elected Nigerian Senators And Their Parties Ben Murray-Bruce

The list of Senators-elect: Nigeria 2015 Election. This senators were elected on March 28th Of year 2015 to as Nigerian Senators of the 8th National Assembly (2015-2019).

Mao Ohuabunwa (Abia North) --------------------------------- PDP

Theodore Orji (Abia Central) ------------------------------ -- PDP

Enyinnaya Abaribe (Abia South) ------------------------------- PDP

Bassey Albert Akpan (A/Ibom North) ------------------------- PDP

Godswill Akpabio (A/Ibom West) ------------------------------ PDP

Nelson Effiong (A/Ibom South) -------------------------------- PDP

Uche Ekwunife (Anambra Central) ---------------------------- PDP

Andy Uba (Anambra South) ----------------------------------- PDP

Stella Oduah (Anambra North) -------------------------------- PDP

Ben Murray-Bruce (Bayelsa East) ----------------------------- PDP

Emanuel Paulker (Bayelsa Central) --------------------------- PDP

Ogola Foster (Bayelsa West) ---------------------------------- PDP

David Mark (Benue South) ------------------------------------- PDP

Rose Oko ( Cross River North) -------------------------------- PDP

Gershom Bassey(C/River South) ----------------------------- PDP

John Enoh (Cross River Central) ------------------------------- PDP

Alfred Joseph (Delta Central) ---------------------------------- PDP

Peter Nwaboshi (Delta North) --------------------------------- PDP

James Manager (Delta South) --------------------------------- PDP

Ogba Joseph (Ebonyi Central) --------------------------------- PDP

Samuel Egwu (Ebonyi North) ---------------------------------- PDP

Sunday Oji (Ebonyi South) -------------------------------------- PDP

Francis Alimikhena (Edo North) ------------------------------- APC

Clifford Ordia (Edo Central) ------------------------------------- PDP

Mathew Urhoghide (Edo South) ------------------------------- PDP

Duro Faseyi (Ekiti North) ----------------------------------------- PDP

Fatimat Raji-rasaki (Ekiti Central) ------------------------------ PDP

Biodun Olujimi (Ekiti South) ------------------------------------- PDP

Gilbert Nnaji (Enugu East) --------------------------------------- PDP

Ike Ekweremadu (Enugu West) ------------------------------- PDP

Utazi Chukwuka (Enugu North) ------------------------------- PDP

Philips Aduda (FCT) -------------------------------------------- APC

Joshua Lidani (Gombe South) --------------------------------- APC

Samuel Anyanwu (Imo East) ---------------------------------- PDP

Uzodinma Goodhope (Imo West) ------------------------------ PDP

Achonu Nneji (Imo North) ------------------------------------- PDP

Danjuma La’ah (Kaduna South) ------------------------------- APC

Philip Aruwa Gyunka (Nasarawa North) ---------------------- APC

Jeremiah Useni (Plareau South) ------------------------------ PDP

Joshua Dariye (Plateau Central) ------------------------------- PDP

Jang Jonah (Plateau North) ------------------------------------ PDP

George Sekibo (Rivers East) ----------------------------------- PDP

Olaka Nwogu (Rivers S/East) ---------------------------------- PDP

Osinakachukwu Ideozu (Rivers West) ------------------------ PDP

Mohammed Hasan (Yobe South) -------------------------------APC

Abubakar Sani Danladi (Taraba North) ----------------------- APC

Bashir Marafa (Taraba Central) ------------------------------- APC

Emmanuel Bwacha (Taraba South) --------------------------- APC

Binta Masi Garba (Adamawa North) -------------------------- APC

Ahmadu Abubakar (Adamawa South) ------------------------ APC

Abdul Aziz Murtala Nyako (Adamawa Central) --------------- APC

Isah Hamma Misau (Bauchi Central) -------------------------- APC

Ali Wakili (Bauchi South) --------------------------------------- APC

Suleiman Nazif (Bauchi North) -------------------------------- APC

Barnabas Gemade (Benue East) ------------------------------- APC

Akume George (Benue West) --------------------------------- APC

Abubakar Kyari (Borno North) --------------------------------- APC

Ahmad Zannah (Borno Central) ------------------------------- APC

Ali Ndume (Borno South) --------------------------------------- APC

Bayero Nafada (Gombe North) ------------------------------ APC

Goje Danjuma (Gombe Central) ------------------------------ APC

Abubakar Gumel (Jigawa N/West) ---------------------------- APC

Sabo Mohammed (Jigawa S/West) --------------------------- APC

Muhammad Shitu (Jigawa N/East) ---------------------------- APC

Suleiman Hunkuyi (Kaduna North) -----------------------------APC

Shehu Sani (Kaduna Central) --------------------------------- APC

Barau Jibrin (Kano North) -------------------------------------- APC

Rabiu Kwankwaso (Kano Central) ----------------------------- APC

Kabiru Gaya (Kano South) ------------------------------------- APC

Mustapha Bukar (Katsina North) ------------------------------ APC

Abu Ibrahim (Katsina South) ---------------------------------- APC

Umaru Kurfi (Katsina Central) --------------------------------- APC

Yahaya Abdullahi (Kebbi North) ------------------------------- APC

Adamu Aliero (Kebbi Central) --------------------------------- APC

Bala Ibn Na’allah (Kebbi South) ------------------------------- APC

Dino Melaye (Kogi West) --------------------------------------- APC

Abdulsalami Ohiare (Kogi Central) ---------------------------- APC

Abdulrahman Abubakar (Kogi East) --------------------------- APC

Shaába Lafiagi (Kwara North) --------------------------------- APC

Bukola Saraki (Kwara Central) ---------------------------------APC

Rafiu Ibrahim (Kwara South) -----------------------------------APC

Oluremi Tinubu (Lagos Central) --------------------------------APC

Olugbenga Ashafa (Lagos East) --------------------------------APC

Adeola Olamilekan (Lagos West) ----------------------------- APC

Abdullahi Adamu (Nasarawa West) --------------------------- APC

Salihu Hussain Egye (Nasarawa South) ----------------------- APC

Aliyu Sabi Abdullahi ( Niger North) ----------------------- ---- APC

Mustapha Sani (Niger South) ---------------------------------- APC

David Umaru (Niger East) -------------------------------------- APC

Olanrewaju Tejuoso (Ogun Central) -------------------------- APC

Gbolahan Dada (Ogun West) ---------------------------------- APC

Buruji Kashamu (Ogun East) ----------------------------------- PDP

Ajayi Boroffice (Ondo North) ----------------------------------- APC

Yele Omogunwa (Ondo South) -------------------------------- APC

Tayo Alasoadura (Ondo Central) ------------------------------ APC

Olusola Adeyeye (Osun Central) ------------------------------- APC

Babajide Omoworare (Osun East) ---------------------------- APC

Isiaka Adeleke (Osun West) ----------------------------------- APC

Monsurat Sunmonu (Oyo Central) ---------------------------- APC

Buhari Abdulfatai (Oyo North) --------------------------------- APC

Adesoji Akanbi (Oyo South) ----------------------------------- APC

Ibrahim Gobir (Sokoto East) ----------------------------------- APC

Aliyu Wamakko (Sokoto North) -------------------------------- APC

Ibrahim Abdullahi (Sokoto South) ----------------------------- APC

Bukar Baba Ibrahim (Yobe East) -------------------------------APC

Ahmad Lawan (Yobe North) ----------------------------------- APC

Kabir Garba Marafa (Zamfara Central) ----------------------- APC

Tijjani Yahaya Kaura (Zamfara North) ------------------------ APC

Ahmed Rufai Sani (Zamfar West) ------------------------------APC

 

 


  Article "tagged" as:
No tags for this article
view more articles

About Article Author

Related Articles